Systemy akustyczne – co warto o nich wiedzieć?

O tym, jak ważna jest cisza w przestrzeni biurowej, wie każdy, kto pracuje w biurze

Wiadomo, że hałas wpływa negatywnie nie tylko na wydajność, ale również na zdrowie pracowników. Z tego powodu projektanci biur coraz częściej korzystają z rozwiązań pierwotnie wykorzystywanych w przestrzeniach publicznych, takich jak kina, teatry czy sale koncertowe. Współczesny rynek mebli biurowych oferuje szeroki wybór systemów akustycznych, które mają na celu optymalizację miejsca pracy pod względem hałasu.

Główny cel – cisza

Dźwięki to wrażenie zmysłu słuchu, które spowodowane jest rozprzestrzeniającymi się falami. Systemy akustyczne wykorzystują tę definicję i działają według prostej zasady: albo pochłaniają, albo odbijają fale dźwiękowe. Przy aranżacji biura warto rozważyć, czy chodzi nam o efekt ciszy absolutnej w całym pomieszczeniu, czy jedynie na wydzieleniu kilku stref, w których zmniejszenie głośności ma sprzyjać skupieniu i dawać poczucie prywatności. Być może chcemy jednocześnie osiągnąć efekt wyciszenia odgłosów z zewnątrz i zwiększyć nośność dźwięku wewnątrz – w tym również mogą pomóc nam odpowiednio dobrane meble.

Jak dobrać system do naszego biura?

Przed wyborem systemu należy rozważyć jeszcze kilka innych czynników, które mają wpływ na akustykę – istotny jest rodzaj pomieszczenia, jego klimat, liczba osób zazwyczaj w nim przebywających, a nawet materiał, z którego wykonane są ściany, podłogi czy sufity. Inne rozwiązania wybierzemy przy niskich pomieszczeniach z zakrzywionymi powierzchniami, inne przy dużych, ruchliwych, otwartych przestrzeniach. Przy tak szerokiej ofercie warto również wziąć pod uwagę wrażenia estetyczne i dobrać elementy polepszające akustykę w ten sposób, aby korespondowały wizualnie z ogólnym wystrojem wnętrza.

Panele, ścianki, a może budki?

W systemach akustycznych możemy wyróżnić 3 podstawowe elementy: panele naścienne, wyciszające ścianki działowe oraz meble, które stanowią samodzielne pomieszczenia, tzw. budki. Każdy z nich ma swoje indywidualne cechy, dzięki czemu sprawdzą się w różnych przestrzeniach.

Panele naścienne są najprostszym sposobem na zniwelowanie akustycznych wad pomieszczenia – jednocześnie odbijają szum dochodzący z zewnątrz i polepszają nośność dźwięków wewnątrz. Sprawdzą się w biurach typu open space, a także w mniejszych salach konferencyjnych. Można przymocować je też do sufitów (bezpośrednio lub za pomocą przywieszenia), a wiele z nich można również zastosować jako ścianki działowe. Są szczególnie polecane do niskich pomieszczeń.

Ścianki działowe to rozwiązanie dla osób, które są zadowolone z ogólnej akustyki pomieszczenia, ale potrzebują wydzielić bardziej prywatne i wyciszone strefy dla pracowników. Są najłatwiejsze w montażu, a dzięki przymocowanym kółkom można je dowolnie przemieszczać w razie potrzeby.

Meble stylizowane na budki telefoniczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wydzielenia małej przestrzeni do prowadzenia rozmów. Do wyboru mamy sofy obudowane ściankami albo całe mobilne pokoje, w których zmieszczą się zwyczajne meble biurowe.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych systemów akustycznych podczas projektowania pomieszczeń biurowych wymagających specjalnych rozwiązań.