Ogromna część pracowników spędza w dzisiejszych czasach długie godziny przy biurku

Praca z dokumentami, przy komputerze czy przy telefonie nie jest korzystna dla naszego kręgosłupa. Coraz częściej już ludzie w młodym wieku skarżą się na nawracające bóle pleców. Mogą to być pierwsze objawy schorzeń kręgosłupa, które są wyjątkowo ciężkie do wyleczenia, a w dłuższej perspektywie skutkują wadami postawy. Warto postawić na profilaktykę jak najwcześniej i zacząć zapobiegać znacznym przeciążeniom oddziałujących codziennie na nasze kręgi – zwłaszcza podczas pracy biurowej. Rozwiązaniem może okazać się odpowiedni fotel biurowy.

 

fotel biurowy dla pracowników

 

Konsekwencje nieprawidłowej postawy podczas siedzenia

Każdy pracownik biurowy spędza w pozycji siedzącej 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Wbrew pozorom, praca siedząca może narażać na kontuzje i urazy tak samo jak ta wysiłkowa – zwłaszcza, jeśli nie posiadamy odpowiednio dobranego fotela.
Fotel biurowy powinien być dopasowany do anatomicznej pozycji naszego ciała. W innym wypadku jego użytkowanie może wiązać się nie tylko z dyskomfortem i bólami (zwłaszcza odcinka lędźwiowego), ale również z pogłębianiem wad postawy oraz przeciążeniem kręgosłupa, który stanowi najważniejszą konstrukcję naszego organizmu. W nieodpowiednio dobranym fotelu pracowniczym cały nacisk jest skupiony nieodpowiednio, co może skutkować nawet przesuwaniem się i wypadaniem dysków, które naciskać będą na nerwy rdzeniowe lub rdzeń kręgowy.

Fotel oparciem dla pracownika

Absolutną podstawą dobrego fotela biurowego jest możliwość regulacji jego wysokości. Niektóre z modeli dostępnych na rynku posiadają także funkcję dopasowania głębokości siedziska – co daje jeszcze większe możliwości indywidualizacji produktu i zwiększa jego efektywność.
Odpowiedni fotel biurowy powinien być zaprojektowany tak, by poprzez połączenie konstrukcyjne siedziska i oparcia, zapewniać stabilizację i wygodę, ale równocześnie “zmuszać” kręgosłup do minimalnego ruchu. Dzięki temu nie jest on ułożony statycznie przez parę godzin, lecz nacisk regularnie rozkłada się na całą jego strukturę. Dodatkowo, poprzez możliwość swobodnego ruchu, odpowiedni fotel biurowy aktywizuje pracę mięśni – również tych wspierających kręgosłup – i pozwala na ich rozwój.

 

fotel biurowy

Niektóre fotele biurowe dostępne na rynku, nazywane ergonomicznymi, zostały zaprojektowane tak, by dopasowywać się do anatomicznej postawy ciała użytkownika i wspierać naturalne krzywizny jego kręgosłupa. Z tego powodu posiadają specjalne wyprofilowania w części lędźwiowej kręgosłupa, która zazwyczaj jest najbardziej narażona na nadmierne obciążenie podczas siedzenia.

“Dobry fotel biurowy” czyli jaki?

Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas fotel biurowy posiada atesty i certyfikaty instytucji powiązanych z rehabilitacją lub ortopedią. Produkty odznaczone takimi wyróżnieniami cechują się wysoką jakością wykonania, a także realnie wspierają profilaktykę kręgosłupa. I choć zazwyczaj odznaczają się także wyższą ceną, należy pamiętać, że jest to długoterminowa inwestycja. Zwłaszcza, że dobre fotele biurowe renomowanych firm posiadają także gwarancję – w końcu niektóre opierają swoje działanie na zaawansowanych technologicznie mechanizmach, które także ulec mogą zniszczeniu.