Najnowsze trendy w meblach biurowych

Trendy pojawiają się w każdej dziedzinie, którą tworzy człowiek
Wiadomo nie od dziś, że przestrzeń wokół nas kreujemy na podstawie ogólnych wzorców estetycznych, więc meble również podlegają pewnej zmienności zależnie od nastrojów. A meble biurowe? Czy przestrzeń maksymalnie użytkowa, w dodatku bardzo często grupowa zamiast indywidualnej, może podlegać jakimś tendencjom?

Modnie i funkcjonalnie

Okazuje się, że firmy specjalizujące się w produkcji mebli biurowych starają się śledzić ostatnie nurty estetyczne, a następnie adaptować je do potrzeb swoich klientów. Wiadomo, że najważniejsza pozostaje funkcjonalność i maksymalne wykorzystanie otoczenia roboczego. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy można zauważyć zwrot ku naturalności jako główną tendencję w aranżacji przestrzeni biurowych.

Cywilizacja i natura

Na fali popularności ruchów ekologicznych oraz racjonalnej gospodarki no waste, coraz częściej wykorzystuje się naturalne materiały albo takie, które naturalne imitują. Projektanci wnętrz mają do wykorzystania coraz więcej kolorów wykończeń drewnianych. Najwidoczniej trend ten widoczny jest w biurkach, stołach, regałach czy ladach recepcyjnych ze względu na duże, płaskie elementy, ale drewniane akcenty można spotkać też w najnowszych modelach sof, foteli i krzeseł – choćby w postaci drewnianych nóżek. Modę na naturalność wykorzystuje się też w fakturach – odchodzi się od lśniących, laminowanych, gładkich powierzchni – zastępują je raczej te chropowate, przypominające w dotyku naturalne surowce.

Moda industrialna
Z podobnych przyczyn coraz powszechniejsze we wnętrzach biurowych są motywy industrialne, często połączone z naturalnymi tworzywami. Industrializm łączy w sobie cechy robocze, ale też artystyczne rozwiązania. Drobne elementy jak metalowe brzegi albo zgeometryzowane podstawy stolików oraz blatów nadają surowości pomieszczeniom i jednocześnie je ożywiają. Budzą skojarzenia z ogromnymi obszarami roboczymi w opuszczonych fabrykach, a to kolejny popularny motyw we wnętrzach biurowych – open space.

Otwarta przestrzeń sprzyja kreatywności
Biura ciasne, zatłoczone stanowiskami oddzielonymi ściankami działowymi są coraz rzadziej projektowane. Najważniejsze jest poczucie otwartej przestrzeni. Niekoniecznie znaczy to, że pomieszczenia stały się większe – są po prostu lepiej aranżowane. Meble utrzymane w takim stylu są ergonomiczne, często obłe kształty zastępują kanciaste formy. Zamiast zamkniętych struktur używa się raczej elementów pustych w środku – np. biurka oparte są nie na pionowych płytach, ale na oryginalnych, zakrzywionych podporach. Sofy i fotele recepcyjne coraz rzadziej spotyka się w klasycznej formie, projektanci wnętrz biurowych decydują się częściej na zupełnie odmienne, designerskie kształty. Pojawiają się nawet rozwiązania zaczerpnięte z przestrzeni ogrodowych – coraz więcej biur tworzy strefy relaksu, gdzie obecne są fotele przyczepione do sufitu, imitujące huśtawki ogrodowe.

Jak widać – moda nie omija również aranżacji powierzchni biurowych, a ich projektanci mają naprawdę spory wybór inspiracji.